Štěňata v přímém přenosu.

Reality show je fenoménem dnešní doby. Všechna média zařazují do vysílání hned několik takových programů. Lidé, především celebrity, nechávají rozmístit do svých domovů kamery a tak se dobrovolně vzdávají svého soukromí. Jejich život pak probíhá před očima neznámých diváků. Takovéto jednání je mi naprosto cizí a ani v nejdivočejším snu jsem si nedovedla představit, že se i já stanu součástí podobného projektu. Avšak stalo se.

Bez uzardění mohu konstatovat, že moderní výpočetní technika mi není zrovna blízká, ale uznávám, že se bez základní počítačové gramotnosti v dnešní době nelze obejít. S počítačem nejsme zrovna dobří kamarádi, ale vládne mezi námi vzájemná tolerance. Zato můj manžel je na tom naprosto opačně. Je zapálený pro všechny technické novinky a své projekty se snaží ihned realizovat. Takže rozhodl, že štěňata boloňských psíků budeme odchovávat v přímém přenosu a to 24 hodin denně. Co to všechno bude obnášet, jsem tušila pouze mlhavě.

O technickou stránku se postaral manžel. Použili jsme webovou kameru se zabudovaným webovým serverem fungující bez závislosti na zapnutém počítači a s nočním viděním. To se hodilo pro snímání v nočních hodinách, kdy u štěňat svítilo pouze orientační světlo. Bylo to vhodné zejména pro návštěvníky webu z míst s velkým časovým posunem, jak jsme zjistili z webové statistiky. Zvlášť výhodné jsou kamery v bezdrátovém provedení, které nejsou závislé na připojení síťovým kabelem a dají se libovolně umístit dle potřeby. Link na kameru jsme umístili na webovou stránku spolu s podrobným návodem jak se ke kameře připojit.  Optimalizaci připojení je dle možností nejlépe konzultovat se síťovým specialistou.

Štěňátka chováme v bývalém dětském pokoji, kde s nimi v počátku i spím, abych měla fenu i psí miminka pod stálou kontrolou. Je fakt, že žádná webová kamera nemůže tento úzký kontakt chovatele s fenou nahradit. Spaní se zapnutým počítačem, který monitoroval dění v porodní ohrádce, jsem nezvládla, a tak se alespoň na noc vypínal. Zato jsem si velmi rychle uvědomila, jak pozorně diváci sledují mé počínání. Rozhodně nejsem exhibicionista, takže když mi volali z USA, jak mě sledovali, když jsem v noci rozespalá a v noční košili dávala k feně zatoulané štěňátko, byla jsem v rozpacích. Práce kolem štěňat, výměna podložek, vytírání, dezinfekce a další péče probíhá v kleku nebo v předklonu, jinak to prostě nejde. Kamera tedy snímá pozadí chovatele, což mě při mé nadváze nikterak nepotěšilo. Snažila jsem se tedy kameru při čištění ohrádky přikrýt, manžel mi však vysvětlil, že se přehřívá a ani časté vypínání a zapínání jí nesvědčí. Kamera snímá rovněž zvuk, a tak se každé pronesené slovo přenáší do éteru. Štěňátka jsou sice úžasně roztomilá, ale když trochu povyrostou, dovedou během mžiku udělat z čerstvě poklizené ohrádky neuvěřitelnou spoušť a nad tím žádný chovatel nejásá. Pod dohledem kamery však musíte obezřetně volit slova i tón, kterými malé nezbedy pokáráte. Každá návštěva zájemců o štěňata se tak stává téměř veřejným vystoupením. Ohlas na dění kolem vrhu je bezprostřední. Lidé volají, mailují nebo komunikují přes Skype. Otázky mě sice někdy překvapily, ale žádná nezůstala bez odpovědi. Chovatel musí být připraven kvalifikovaně odpovědět všem. Nejčastější otázky byly: Kdy se štěňátka postaví? Čím jste je odčervovali? Jak je možné, že si boloňáčci tak divoce hrají? Proč dáváme do ohrádky přenosku? Proč se změnilo chování feny ke štěňatům? Proč pouštíme ke štěňatům další feny? Jak to, že jsou najednou štěňata celá zelená (po tetování jsou upatlaná zelenou tetovací barvou) a mnoho dalších. Velice mě potěšilo, když mi lidé volali, že si štěňata pouštějí místo televize. Pro chovatele je toto jedinečná možnost zjistit, jak   jeho způsob odchovu vnímají a zároveň hodnotí i budoucí majitelé štěňat. Odchovávat štěňata v přímém přenosu znamená pro chovatele náročnou zkoušku. Musí si  uvědomit, že jeho chování, zevnějšek i manuální zručnost může na Internetu posuzovat kdokoliv. Vždy lze ještě něco zlepšit a já jsem si ověřila, že má znalost angličtiny je pro on-line komunikaci poněkud chabá. 

Zcela podstatný význam má však takovýto odchov pro zájemce o štěňata. Ti mohou na vlastní oči vidět, jak se vyvíjí štěňátko od samého počátku. Sledovat jeho socializaci i kompletní péči chovatele o vrh. Tím jim nezůstane skryto, že kolem psíků je hodně práce, a uvědomí si, i kolik času je potřeba vrhu věnovat, což se v knihách obvykle neuvádí. Jsou tak přirozeně vtaženi do života štěňat. S chovatelem aktivně konzultují své otázky i náměty a po odběru jsou schopni pokračovat v péči, na kterou je štěně zvyklé. Zmírní se tak i stres psíka ze změny prostředí a má to rozhodně pozitivní vliv na jejich vztah ke štěňátku. Jednoduše řečeno, dobře vědí co je po odběru čeká a jsou na to připraveni. Nevím, zda se tento způsob odchovu mezi chovateli více rozšíří, reakce chovatelů jsou zatím rozporuplné. Mohu však konstatovat, že po delší době chovatel přestane kamery vnímat a začne vidět jen ty kladné stránky věci. Nyní, když jsou štěňátka již v ohrádce na zahradě, sledují návštěvníci webu jak rychle se rozvíjí jejich pohybové aktivity. Chovatel jim však musí poskytnout potřebné podněty pro přirozený rozvoj psa. I tady platí, že určité schopnosti se vyvíjí v daném časovém období a každé zanedbání se pak těžko dohání. Pro případné budoucí majitele psů je to i určitá osvěta. Mohou se tak zodpovědněji rozhodnout, zda budou schopni se o psíka postarat, a zároveň lépe porovnat úroveň chovu v jednotlivých chovatelských zařízeních.

 

                                                                             Jiřina & Jiří Volšický

                                                                            www.denajwen-bolognese.cz