Velikonoční setkání boloňáčků

O velikonočních svátcích 22 - 23. 3. 2008 probíhala v Praze již patnáctá mezinárodní výstava psů. Sešli se zde i chovatelé, majitelé a vystavovatelé boloňských psíků a přivítali mezi sebou vystavovatele ze země původu plemene Itálie. Vystavovat přijela význačná chovatelka Monica Oliveri a manželé Daniela a Gabriele Toselli úspěšní vystavovatelé. Naši majitelé boloňských psíků tak měli jedinečnou možnost získat informace o chovu boloňských psíků v Itálii, jejich posuzování na výstavách, získání titulů,  podmínkách pro uchovnění a dalších zajímavostech. Paní Daniela Toselli se obětavě ujala role tlumočníka a ochotně zodpovídala všechny dotazy.

V zemi původu není v současnosti klub boloňských psíků, ale psíci se mohou představit na speciální výstavě italských plemen se zadáváním CAC. Výsledky výstav se zapisují do výstavní knížky, kterou majitelé psa obdrží po jeho zapsání do plemenných knih. Podmínky pro získání titulu šampión jsou velice náročné. Jedinec musí získat 6x ocenění CAC a to nejméně 2x na mezinárodních a národních výstavách od pěti různých rozhodčích. Pro uchovnění stačí nyní plemenný list. Chovní jedinci odevzdávají vzorek krve jako genetickou informaci. Na výstavách se psi posuzují v pohybu i na stole, ale měří se výška v kohoutku a délka hřbetu (od kohoutku ke kořeni ocasu), nikoliv délka psa. Z výstavy nemůže vystavovatel odejít po posouzení psa nebo plemene, ale musí počkat až do ukončení výstavy.Vydávání rodokmenů a zapsání titulů trvá daleko déle než u nás.

Na výstavě v Praze posuzoval rozhodčí z Chorvatska Tino Pehar. Sešli se mimořádně krásní boloňáčci, kteří vítězí na prestižních výstavách po celé Evropě. Vidět tolik vynikajících šampionů pohromadě byl velký zážitek. Ocenění BOB získal pes s nádhernou, sněhobílou srstí, vždy profesionálně předvedený CH. Derrick Canis Bohemia, chovatel Iva Geryková Ing., majitel Karel Longaver JUDr. Vystavovatelé i diváci společně vytvořili atmosféru přátelského setkání, strávili sváteční den v pohodě, což je důležitější než všechny tituly a vysoce to ocenili i italští přátelé. Na tuto výstavu budou mít jistě všichni zúčastnění krásné vzpomínky.

       

                                                                          

                                                                      Text:   Jiřina Volšická

                                                                      Foto:   Jiří Volšický

 

 

 

FOTOGALERIE

ZDE