Nebojme se výstavBoloňský psík je velice líbivé plemeno, které zaslouženě vzbuzuje obdiv návštěvníků výstav. Vysloveně rád se předvádí, se svým temperamentem a komediantskou povahou ochotně pózuje ve výstavním kruhu. Na vystavovateli je jen vhodně využít jeho přirozené vlohy. Boloňský psík- příprava na výstavuNejprve si
Příprava boloňského
psíka na výstavu je jako běh na dlouhou trať a nesmí se uspěchat. Nejprve
řádně nastudujeme standard plemene a porovnáme si, kde se náš psík
shoduje a kde se liší. U dlouhosrstých plemen je jedním z měřítek krásná
zdravá srst v dokonalé výstavní úpravě. A právě tady je ten největší omyl
majitelů. Někteří argumentují tím, že si pořídili plemeno, které se
neupravuje a nestříhá. Vezmou to doslova a nastoupí do výstavního kruhu
opravdu se psem neupraveným, zplstnatělým, mnohdy i špinavým. Je to
nedorozumění. Některá plem Tak jako sličná
dívka usilující o titul královny krásy se musí svému zevnějšku perfektně
věnovat, tak i majitel Boloňáček se na výstavách posuzuje v postoji, v pohybu a na stole. V praxi to znamená dokonale zvládnout chůzi ve výstavním kruhu na výstavním /předváděcím/ vodítku. Skutečně nelze vodit boloňského psíka v postroji. Výstavní postoj je nutno trénovat, aby psík vydržel stát v klidu v předepsaném postoji a nesedal si. Prohlídka psa na stole musí být pro boloňského psíka samozřejmostí a učí se jí odmalička. Psík, s kterým jdeme na výstavu, musí být stoprocentně ovladatelný a musí strpět prohlídku od rozhodčího. Ten nemůže se psem na stole zápasit. Pohled na hysterického boloňského psíka, který odmítá prohlídku zubů a s rozhodčím i vystavovatelem bojuje jako o život, je směšný i smutný zároveň. Takovýto psík bývá z posuzování vyloučen. Pro psa, majitele i rozhodčího je to věc krajně nepříjemná, takže je lépe přípravu na výstavu nepodceňovat.
Druhy výstav a výstavní titulyVýstavy probíhají o víkendech a přehled o termínech všech výstav najdeme v lednu v kynologických časopisech a na Internetu. Výstavy se dělí podle rozsahu a místa uspořádání. Platí pro ně Výstavní řád ČMKU, pro mezinárodní výstavy platí Mezinárodní výstavní řád FCI. Zájemci najdou oba řády na Internetu a my si z nich dovolíme pro začínající vystavovatele boloňských psíků volně citovat.
* Druhy výstav podle rozsahu a místa uspořádáníVýstavy oblastní a krajské: Pro plemena uvedená v propozicích. Zde se zadává vítěz třídy, nejkrásnější veterán a oblastní / krajský / vítěz. Klubové výstavy: Klub má možnost pořádat dvě klubové výstavy v kalendářním roce, ale pouze na jedné se zadává titul Klubový vítěz. Zadávání klubových titulů upravují předpisy příslušného klubu. Musí být zveřejněny v propozicích. Pokud se na výstavě zadává CAJC a CAC, musí být výstava přístupná pro všechny jedince plemene, jestliže splňují obecně platné podmínky. Tituly CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, (Klubový vítěz mladých), Klubový vítěz, BOB. Výstava speciální: Speciální výstava se zadáváním CAJC, CAC a titulu Vítěz speciální výstavy spadá do kompetence pořádající (spolupořádající) organizace. Pro jedno plemeno je pořádána pouze jedna speciální výstava v roce. Tituly CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, BOB, Vítěz speciální výstavy. Národní výstavy: Přístupné pro všechna plemena. Zadávané tituly: CAJC, CAC, r.CAC nejkrásnější veterán, Národní vítěz, BOB. BIG – vítěz skupiny. Mezinárodní výstavy: Jsou pořádány pod záštitou FCI, platí pro ně Mezinárodní výstavní řád FCI a jsou přístupné pro všechna plemena. Zadávané tituly CAJC, CAC, r.CAC, nejkrásnější veterán, CACIB, r.CACIB, BOB, BIG. BIS – vítěz výstavy.
* Výstavní titulyVítěz třídy – může být udělen na oblastních nebo krajských výstavách jedincům, kteří získali. ve třídě mladých, mezitřídě, otevřené, pracovní a veteránů. ocenění výborný 1. Oblastní a krajský vítěz – může být udělen nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. Klubový vítěz – podmínky pro získání titulu upravují předpisy klubu. Vítěz speciální výstavy - zadává se nejlepšímu jedinci – psovi i feně - z konkurence výborný 1 CAC ze třídy: mezitřída, otevřená, pracovní, vítězů. Národní vítěz – zadává se nejlepšímu jedinci psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC ze třídy: mezitřída, otevřená, pracovní, vítězů. Nejhezčí veterán - pes nebo fena z konkurence výborných 1. ze tříd veteránů. Vítěz plemene – BOB - se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence - CAJC (mladých), nastupují výborní 1. ze tříd veteránů a nejlepší dospělí jedinci (dle typu výstavy). Tento titul se zadává jen na výstavách se zadáváním CAC. Klubový šampion - podmínky pro udělení titulu jsou v kompetenci příslušného klubu. Vítěz skupiny FCI – BIG - nastupují vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny. Vítěz výstavy – BIS – nastupují vítězové skupin FCI.
ZkratkyCAJC- čekatelství národního šampionátu krásy mladých. Uděluje se ve třídě mladých CAC – čekatelství národního šampionátu krásy. r. CAC – rezervní čekatelství. Může být zadáno jedinci výborný 2. ve třídě: mezitřída, otevřená, pracovní, šampionů. V tomto případě by se měl vystavovatel informovat, zda jedinec, který skončil před ním s titulem CAC, má již uznaný titul Český šampion. Je-li tomu tak, CAC přechází na vystavovatele s titulem r.CAC. CAJC, CAC, r. CAC - uděluje rozhodčí ve výstavním kruhu a vystavovatel obdrží doklad (kartičku), na kterém jsou uvedeny všechny předepsané údaje. Tyto doklady si vystavovatel pečlivě uschová. CACIB – čekatelství mezinárodního šampionátu krásy FCI. Zadávání titulu upravuje Mezinárodní výstavní řád. Rozhodčí titul ve výstavním kruhu nezadává, pouze navrhuje.
Výstavní třídyNa výstavách se psi posuzují v jednotlivých třídách podle věku a pohlaví. Nejdříve se posuzují psi a potom feny. Do jaké třídy může být pes zařazen, se dozvíme na každé přihlášce. Třídy jsou rozděleny podle věku. Pro zařazení do třídy je rozhodující věk psa den před konáním výstavy. Přesto nejvíce chyb dělají vystavovatelé při zařazení psa do příslušné třídy. Začíná se vždy třídou dorostu, tam se mohou přihlásit psíci ve věku 6 až 9 měsíců. Následuje třída mladých 12 až 18 měsíců. Mezitřída 15 až 24 měsíců. Třída otevřená od 15 měsíců. Třída šampionů je od 15 měsíců, pouze na mezinárodních výstavách je přístupná psům, kteří již získali titul Mezinárodní šampion nebo šampion některé z členských zemí FCI. Třída vítězů od 15 měsíců může být otevřena místo třídy šampionů /kromě mezinárodních výstav/ přístupná pro psy s uznaným mezinárodním či národním titulem šampiona, titulem národního vítěze, titulem klubového vítěze nebo vítěze speciální výstavy. Tituly musí být získány v konkurenci dospělých. Třída veteránů je od 8 let věku. Na některých výstavách se otvírá třída mimo konkurenci. Tam se obvykle předvádějí špičkoví jedinci vlastnící tituly z mnoha výstav, kteří již nechtějí dělat konkurenci svým vesměs mladším kolegům.
Přihlášení na výstavuPřihlásit psa do správné třídy se zdá sice na první pohled trochu složité, ale vystavovatelé se mohou poradit s chovatelem a brzy získají sami praxi. Ke každé přihlášce se ještě posílá i fotokopie průkazu původu psa, přihlašujeme-li psa do třídy šampionů též kopie získaného šampionátu. Vybrali jsme si příslušnou výstavu, kde chceme psíka předvést. Napíšeme si pořadateli o přihlášku, ta obsahuje i propozice výstavy. V propozicích se dovíme veškeré informace o výstavě. To je například časový program výstavy, které dokumenty nesmíme zapomenout, jaké musí mít psík očkování, kdy jsou uzávěrky pro podání přihlášek, jaké jsou výstavní poplatky a jaké veterinární předpisy se musí na výstavě dodržovat. Uzávěrky přihlášek jsou většinou dvě v rozmezí čtrnácti dní a druhá uzávěrka je pochopitelně dražší. Výše výstavního poplatku se řídí podle typu výstavy a platí se obvykle peněžní poukázkou. Na přihlášku lepíme vždy kopii dokladu o zaplacení. Originál si vezmeme na výstavu pro případ reklamace.
Co budeme potřebovat na výstavuVečer před výstavou
Na výstavěNadešel den
Použitá literatura: Výstavní řád ČMKU
Jiřina & Jiří Volšický
|