Boloňský psík (Bolognese) - PORTRÉT PLEMENE
|
|
Jaký vlastně je boloňáček?Dá se říci, že
povahou a duší je to komediant, který tak trochu klame svým vzhledem. Vypadá jak
nadýchaná plyšová hračka, dokonce jako bolognese toys ho uvádí v přehledu
bišonů z roku 1836 dr. Reichenback.
Velmi se však mýlí ten, kdo se domnívá, že
je to psík vhodný pouze jako ozdoba gauče a na procházkách ho musíte nosit. Brzy
se noví majitelé přesvědčí, že opak je pravdou. Boloňáček nikdy nezkazí žádnou
psinu, je temperamentní, učenlivý i mazlivý. Na kanapi je jen tehdy, pokud ho
sdílí se svým majitelem. Daleko raději běhá na zahradě, dlouhé procházky ho
určitě neunaví, rozmary počasí jej nevyvedou z míry, výšky jsou už pro malé
štěně pouze hračkou, skáče jak opice. Nutno je zmínit se o vodě...ta ho vyloženě
láká...plave a potápí se k údivu majitelů bez problémů. Baví ho cestování a díky
své velikosti a váze nemá problémy v žádných dopravních prostředcích, včetně
letadel. Boloňáček je velmi poslušný, snášenlivý, neagresivní, tolerantní, vždy
dobře naladěný a je možné ho zařadit do jakékoli smečky vychovaných psů, neboť
postrádá touhu po dominanci. Stejně dobře vychází i s kočkami a ani blízké
soužití s leguánem pro něj není žádný problém.
|
Chov v ČR
Chov boloňského psíka v ČR byl v počátcích založen na importech z Německa a
Ruska. Všichni dovezení jedinci měli však ruské předky. První dva boloňáčci
s č.1 a 2 byli dovezeni již před rokem 1973, v chovu se neuplatnili a nejsou o
nich žádné další záznamy. Takže první feny, které se v chovu uplatnily - měly
číslo 3 a 4 - byly Amanda von Dato a Sylva. Prvním psíkem s č. 5 to potom byl
Jean Paul importovaný z Ruska. Boloňský psík patří v ČR doposud mezi vzácná, málopočetná plemena. Největší počet boloňských psíků můžete vidět pouze na klubových akcích. Jedinci jsou v typu doposud značně variabilní. Setkáváme se s boloňskými psíky na spodní hranici standardní výšky, bývají většinou správného kvadratického formátu, ale někdy slabší kostry. Jako protiklad pak působí jedinci na horní hranici výšky s mírně delším hřbetem a také vyššími končetinami, třetím typem pak jsou boloňáčci vysocí kolem 27cm, zavalití, správné síly kostry, s nepatrně delším, ale v pohybu pevným hřbetem a širokou zádí. Opravdu pěkné jsou u tohoto typu hlavy se správným poměrem délky lebky a čenichové partie. Tento typ pak působí poněkud robustněji a majitelé by neměli psa překrmovat. U boloňského psíka musíme dát vždy pozor na tvar hlavy, ta je poměrně široká a uši v horní části odstávající od lebky ji opticky ještě rozšiřují, nesmí se tedy podobat hlavě maltézkého psíka. Čenich má být zepředu takřka čtvercový, nikdy ne úzký špičatý, hřbet rovný, lehce konvexní linie beder, velmi široká záď. Hřbetní linie tedy rozhodně nesmí připomínat hřbet bedlingtonského teriéra, srst je dlouhá, vločková, nikoliv rovná jako u maltézkého psíka. To jsou nejčastější nedostatky, které vídáme. Samozřejmě jako v každém plemeni jsou i zde jedinci naprosto špičkoví, kteří dosahují doma i v zahraničí významných úspěchů. Ze standardu
Standard boloňského psíka patří k těm, které jsou propracovány až do detailů.
Už ve všeobecném vzhledu získáme představu o tom, jak by měl boloňský psík
vypadat. |
ZdravíDíky poměrně silné kostře, úměrné velikosti psa, kvadratickému formátu, správné délce čenichové partie a vrozené vitalitě se u boloňského psíka nevyskytují běžné problémy malých plemen jako jsou fontanely, luxace kolenní čéšky, dechové potíže a další. Těší se dobrému zdraví i ve vyšším věku a veterinárního lékaře vidí pouze jednou v roce při povinném očkování. ReprodukceU boloňských psíků se prakticky nesetkáváme s žádnými problémy při krytí. Feny zabřezávají dobře, mají poměrně početné vrhy (3- 8 štěňat), o které se výborně starají. Váha štěňat při porodu bývá až kolem 20 dkg, přitom císařské řezy jsou u tohoto plemene naprostou výjimkou. Feny mají dostatek mléka a štěňata jsou vitální, životaschopná. K chovu si ovšem, jak zdravý rozum velí, vybíráme feny alespoň střední velikosti. Ty nejmenší a poněkud křehké, které se všem tolik líbí, necháme raději na ten gauč.
|
Péče o psaVelkou výhodou boloňáčka je jeho nelínající srst. Máme–li psa jako rodinného kamaráda, je péče o něj jednoduchá. Denně vyčistíme srst kolem očí, 3x v týdnu řádně vyčešeme, znamená to česat srst tak, jako se češou dlouhé vlasy. Opatrně rozčesáváme od konečků až ke kůži. Budeme–li hřebenem hladit srst psa pouze po povrchu, u kůže srst zplstnatí a je nutno psa ostříhat. Po koupání prohlédneme uši, ostříháme drápky. Nebaví-li majitele česání, může psa přiměřeně ostříhat. Rozhodně je to lepší varianta, než nechat srst boloňáčka zplstnatět. Psa můžeme koupat dle potřeby, používáme-li kvalitní kosmetiku, nemusíme se o kvalitu srsti bát. Jiné je to, chceme–li být ozdobou výstav. Pak nás čeká každodenní, náročnější péče o srst, neboť nic není zadarmo. Dívka toužící po titulu královny krásy vynaloží na úpravu svého zevnějšku pravděpodobně více času a peněz než její kolegyně, kterou baví turistika a podobné je to i se psy. Je pouze iluzí se domnívat, že sebereme psa ze zahrady, vyberme ze srsti bodláky, opláchneme tlapky od hlíny a jdeme na výstavu. Teoreticky jít můžeme, ale ocenění bude úměrné naší péči.
|
Pro koho se hodíBoloňský psík se svou velikostí, váhou a vzhledem hodí všude tam, kde potřebují dobrého, nenáročného kamaráda, špičkového hlídače a mazlíčka. Pro svou kontaktní povahu a stále dobrou náladu je označován jako antidepresivní psík. Jeho temperament nám umožní věnovat se i kynologickým sportům jako jsou miniagility, bravurně pak zvládá novou disciplínu tanec se psem. Je vynikajícím společníkem dětí i seniorů.
|
VÝCHOVA
Jako u všech plemen bez výjimky důsledná, jednotná, trpělivá a laskavá. Boloňský
psík i další malá společenská plemena mají tu smůlu, že doposud převládá hluboce
zakořeněný názor, že jen ti velcí psi se musí vychovávat a malí jsou jen na
hraní, či do postele. Bohužel opak je pravdou a jsou majitelé, kteří doslova
zkazí každé plemeno. Nevychovaný pes jakékoli velikosti je obtížný nejen pro své
majitele, ale i pro širé okolí. Naštěstí výchova boloňského psíka je velmi
snadná a s pomocí rodičů jí zvládne i dítě. Pokud snad někdo nezvládne výchovu
psíka boloňského, pak zbývá už jen koupit psíka plyšového. Děti a boloňský psíkZde je potřeba jednoznačně konstatovat, že boloňáček, přestože tak vypadá, není hračkou pro děti. Málokteří rodiče jsou ochotni si vůbec připustit, že pokud pokárají malé dítě, to je schopno jít a kopat do psa. Pozor - pouze do malého, u velkého, dominantního plemene si to většinou rychle rozmyslí. Někteří chovatelé, po předchozích špatných zkušenostech, jakmile zjistí, že v rodině je dvouleté dítě, raději štěně neprodají. Malé, hlavně předškolní děti je proto nutno vždy hlídat, aby psíkovi neubližovaly. Pravdou je, že boloňský psík díky tomu, že má být zavalitý, kompaktní a je temperamentní, obstojí i tam, kde malé plemeno s éterickou stavbou kostry nemá šanci. Boloňáček se pak může stát prvním psím kamarádem i pro předškolní dítě.
|
CanisterapieCanisterapie jako specifický obor je založena na vzájemném kontaktu klienta a daného psa. Musí být nutně přínosem pro obě strany. Z toho jasně vyplývá, že pes se s touto vlohou rodí a člověk ji jen podporuje a rozvíjí. Psa učí pouze jak se dokonale chovat v pro něj nezvyklém prostředí. Boloňský psík je k lidem vstřícný, rád se mazlí, chová a je možné ho s úspěchem využívat v canisterapii. Zde je nutno ovšem upozornit, na skutečnost, že nelze kombinovat působení psa v canisterapii a současně jeho předvádění na výstavách. Dlouhou srst psa, kterého si pomuchlalo několik klientů pak již nerozčeše ani kouzelník.
Boloňský psík je všestranně přizpůsobivé plemeno, nejsou žádné problémy při
hlídání psa v době dovolených, nemoci a podob. Je nekonfliktní, sejdou-li
se chovatelé se svými psy, lze dát celé smečky všechny dohromady bez náznaku
jakéhokoliv sváru mezi psy. Není tvrdohlavý, ani příliš vtíravý. Je mimořádně
pohybově nadaný a vstřícný k přáním majitele. J. & J. Volšický |
..................................................................................